Thursday, December 20, 2012

Hogy zárjuk a 2012-es évet?



Minden év végén szokás, hogy az emberek és a cégek értékelik az előző évet, illetve kicsit előre is tekintenek. Ez alól mi sem vagyunk kivételek, ebben a blogban kicsit vissza és kicsit előre is tekintünk.

Az Egérút oldaláról kemény versennyel indult az év. Egy origo.hu-s újságcikkel jeleztük, hogy bizony az Egérút is be akar szállni az ingyenes okostelefonon futó navigációk versenyébe. Hát bizony, a többiek nem fogadtak kitörő lelkesedéssel, annak ellenére, hogy mindenki tudja, hogy a versenyen mindig a felhasználók nyernek és ezen mindenki csak profitálhat.

Érdekes szituációban találtuk magunkat, a piacot egyértelműen uraló legnagyobb résztvevő mellet itthon komoly verseny indult a második hely megszerzéséért. Be kell vallanom, hogy nagyon korrekt és tiszta verseny zajlik a mai napig, és folyamatos kreativitást és kihívást jelent az Egérút számára egy 92 millió euro-s tőkével rendelkező céggel felvenni a kesztyűt. Senki nem gondolta, hogy ilyet lehet itthon csinálni, hogy ennek bármilyen minimális esélye is van, és erre egy ennyire kis csapat képes lesz.

Fejlődés és növekedés, győzelem hazai pályán. Ezek voltak végig a jelmondataink az elmúlt év során, és bizony rengeteg részgyőzelmet és eredményt tudtunk elkönyvelni. Folyamatosan fejlesztettük az androidos kliensünket, aminél a felhasználó megszerző- és megtartó képesség ennek köszönhetően hónapról hónapra nőtt. Kihoztuk az Egérutat WP7-re, majd iPhone-ra is. Sokat fejlődött az operátori munka, mind mennyiség, mind minőség tekintetében.

És elkezdtünk növekedni. Folyamatosan, de egyre nagyobb ütemben. Egyre pozitívabb visszhangok, egyre nagyobb sajtójelenlét, növekvő használat.

Hol tartunk a második helyért folyó harcban? Akármilyen hihetetlen, de drasztikusan csökken a konkurencia előnye, aki két platformon már 3 éve jelen van Magyarországon. Mára 1 kontra 1.8 csak az arány, ami a forráskülönbség figyelembevételével (ki se számolom hány ezerszeres) szinte hihetetlennek mondható. A jelen növekedés fenntartása mellett 6-9 hónap már csak az előny, ami szinte semmi.

Mi van előttünk? Igazából bele sem merünk gondolni. Messze a legfontosabb, hogy üzletileg is bizonyítsunk. Csak akkor tudunk ilyen ütemben tovább fejlődni, ha ezt a lépcsőt is megugorjuk.

Szóval most zárunk egy izgalmas 2012-es évet, és tervezzük a következőt. Egy biztos, sok lépés vár még ránk. A cél a magyar ingyenes dinamikus navigáció, ami megállja a helyét, már itt van és szépen terjed.

Jövőre is gyertek velünk az Egérúton, mert érdekes és izgalmas év jön!

Előre is boldog újévet kívánunk mindenki számára!

Egérút

Monday, December 10, 2012

Miért érdemes az Egérutat választani?



Gyakori kérdés: miért használjam az Egérutat, mi a különlegessége és vannak-e előnyei a navigációnknak?
Ehhez próbáltam pár fontos érvet kiragadni és leírni.

Hogyan biztosítja az Egérút a leggyorsabb célbaérkezést?
Az Egérútnak három forrása van az időalapú útvonaltervezés tekintetében
  • Az első a felhasználóktól érkező friss adatok. Ezek természetesen a legfontosabbak egy időalapú útvonaltervezés esetén.
  • A második az operátor, aki folyamatosan és aktívan jelöli és avatkozik be útépítések, rendezvények balesetek, sávszűkítések esetén. Ez egy profi segítsége a rendszernek, mert pontos célzást és időzítést tesz lehetővé.
  • A harmadik réteg a hisztorikus adatok. Ez az eddig bejött statisztikák elemzéséből áll, lényege, hogy a periodikusan megjelenő dugókat már megtanulja a rendszer, így például reggel a város irányába beduguló utakat figyelembe veszi és elkerüli.

Milyen további előnyöket tud az Egérút?
Vannak persze még a finomságok, melyek nagyon sokat számítanak, hogy időt, energiát, üzemanyagot  takarítsatok meg. Ezek például a kiemelkedő minőségű térképadatbázis, melyet a GeoX térképész csapata messze az elvárható igényesség felett tart karban. Természetesen tartalmazza a teljes ország úthálózatát, házszámokat is, beleértve még az egészen kis településeken is. Jelenleg 230 000 km úthálózatot tartalmaz Magyarországról, és ezzel abszolút az élvonalban található.

Kiemelkedő arculat és letisztult formavilág. 2012-ben Formatervezési Díjat nyert az Egérút Vizuális kommunikáció kategóriában. A Drone grafikai stúdió kiemelkedő látványvilága nem csak megkönnyíti, de élvezetesebbé is teszi a program használatát.

További előnyünk a kifinomult tervezési motor, mely nem csak azt veszi figyelembe, milyen napszakban, milyen megyében vagy városban vagy, mert ezek átlagsebességei jelentősen különböznek, de még az egyes útszakaszok finom különbségeit is méri, beleértve még az út minőségét is.

Mára jelentős előnyünk lett a mögöttünk álló felhasználóí tömeg, ami Magyarországon már több mint 30.000 felhasználó, és dinamikusan növekszik. Ez mérhetően egyre pontosabb tervezéseket tesz lehetővé. Mára tényleg működik az "Egy mindenkiért, mindenki egyért!" vezérelv.

Egyedülálló módon elérhetőek vagyunk mind a három fő platformra (Android, iPhone, WP7). Ez szélesebb körű elterjedést tesz lehetővé, így még pontosabb útvonalterveket készíthetünk..

Végezetül, és talán ez a legfontosabb. Az Egérút fejlesztés a mi gyerekünk. Úttörő módon próbál versenybe szállni a külföldi konkurenciával. Ez egy izgalmas kísérlet, és bizony ekkora „arcátlanságot” nem sokan mertek bevállalni. Jelenleg az erős fejlődésre alkalmas alapokat készítjük el, mely a későbbi külföldi továbblépés alapja lesz. Folyamatos a tesztelés és fejlesztés, mind a szerver, a kliensek, mind az operátor oldalán.

Tehát válasszatok minket és segítsétek autózásotokkal az Egérút fejlődését! Ti is teszteljetek, jelezzetek vissza, és szurkoljatók a kis egérnek!

Jó Egérutakat!

Thursday, November 29, 2012

Ne kocsival gyere!


Szombaton este, munka után az Egérút mindenkit szeretettel vár egy baráti beszélgetésre a VakEgér sörözőbe 18.30-ra.

Miért kell eljönnötök? 

10 érv, ami kihagyhatatlanná teszi ezt a találkozót

  1. Mert jó a hely neve (VakEgér).
  2. Mert itt láthatjátok először az iPhone-os kliensünket.
  3. Mert jó a sör, és erre természetesen meg is vendégelünk titeket.
  4. Mert személyesen találkozhattok velünk, és bármit kérdezhettek tőlünk.
  5. Mert elmondhatjátok kéréseiteket és fejlesztési javaslataitokat személyesen a fejlesztőknek
  6. Mert egy lassan 40 000-es közösség tagjai vagyunk, akik néha jó, ha személyesen is találkoznak, nem csak a forgalomban segítik egymást ismeretlenül.
  7. Mert megtudhatjátok, hogyan gondolkozunk.
  8. Hallhatjátok mik a terveink, és mik a realitások.
  9. Mert nekünk tényleg számít a véleményetek.
  10. Mert nemrég lett egy éves az Egérút, és ezt érdemes megünnepelni.

Rövid megnyugtatás végett: semmit nem fogunk nektek eladni, és unalmas előadások sem aznap lesznek. Ez most nem erről szól, csak egy találkozó, amiből ha sikeres, akkor több is lehet.

Gyertek el, de ne kocsival! J

Addig is jó Egérutakat!

Thursday, November 15, 2012

Ő Franz, és ő egy paraszt!



Gyakran veszem észre, hogy kirakott híreink között azok, amik gazdasági terveinkre vonatkoznak, negatív visszajelzéseket szülnek. Szabad-e tehát a felhasználók felé kommunikálni, hogy a jövőben mi nem csak technikai, műszaki, de gazdasági kihívásokat is látunk?




A korábbi cégnél, ahol szintén alapító voltam, és amely végül 10 év után hazai viszonylatban tényleg kiemelkedőt alkotott, sokat utaztam Európában.
Egyik meghatározó élményem, hogy Ausztriában megszálltunk egy kis hegyi vendégházban, amit egy helyi gazda működtetett. Egy osztrák állatorvos vitt minket ehhez a szálláshoz, és amikor megérkeztünk, így mutatta be a ház urát: Ő Franz, és ő egy paraszt!

Mind összerezzentünk, mert nálunk bizony ezért a köszöntőért nem járt volna semmi hála, de Franz kihúzta magát, őt nem zavarta, hogy "leparasztozták", sőt inkább a büszkeség látszott rajta a megszólítás kapcsán.
És bizony volt mire büszkének lennie, a ház, a gazdaság, a gépei, az állatállomány, több generáció kultúrája, és a tisztes munka mind benne volt abban, hogy ő igenis büszke volt.

Miért írom ezt le?
Mert mi, Egérutasok is büszkék vagyunk a kis birtokunkra. A gépeinkre, klienseinkre, szerverparkunkra, az eredményeinkre. Mi nem akarunk szégyenkezni, mert gazdálkodunk, vetünk és remélhetőleg aratunk is.

Tehát ha itthon szokatlan módon halljátok, olvassátok terveinket, amik a gazdaság és piac irányába mutatnak, akkor ne lepődjetek meg. Egy IT cég - legyen az bármilyen kicsi is - ugyanúgy a gazdaságból él, mint bárki más. Mi is ebben a világban élünk, és noha a navigáció felétek ingyenes, de csak akkor életképes hosszú távon, ha képes termelésre.
Én mindenesetre azt gondolom van, és legfőképp lesz miért kihúzni magunkat, ha eredményekről, termelésről beszélünk.

Wednesday, October 31, 2012

Küldjetek térképhibákat!

A hatékony navigáció gerince a korrekt térkép. Mint tudjátok, mindig kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy az elérhető legkorrektebb térképi adatbázissal rendelkezzen az Egérút.
Természetesen egy országos térkép esetében mindig vannak apróbb, de nagyon idegesítő hibák. Azonban egyáltalán nem mindegy,  hogy ezekbe milyen gyakorisággal futunk.
Ezért ha találtok egyet, és van rá módotok, akkor írjátok meg és mi kijavítjuk! Ìgy sem te, sem más nem fut már ebbe bele, így időt és energiát takarítunk meg.


De hogy megy ez nálunk?
Ìme egy példa a gyors folyamatra.
Ma reggel 8.19-kor kaptunk egy hibajelentést az egyik felhasználónktól:
„Sziasztok!
Törökbálint, Pannon út 1 és Csepel központja közötti tervezésnél minden áron a 0-sra akar vinni egy bő 10 km-es kerülővel.”

Persze még meg kellett innom a reggeli kávémat, hogy elinduljon a nap, de továbbítottam kollégámnak a levelet.

Elsőre nem volt számomra egyértelmű a felvetés, ezért írtam egy választ, és csatoltam egy képet:
„Kedves ..!
Ránéztem, és ez a forgalom miatt van így. Csatoltam egy képet, amin a különböző időszakok útvonala van. A nappaliak fedik egymást, és az M0-t használja, erre gyorsabb nappal az Egérút szerint. Te mást mértél?"


Pár perc és jött a válasz:
„Kedves Miklós!
Rosszul fogalmaztam akkor, mert én nem azt írtam, hogy a 0-s a hibás döntés, hanem az, hogy biztosan sokkal rövidebb, és emiatt gyorsabb is hamarabb lejönni a 0-ról és Diósdon a Szabadság utcán, majd a Diósdi úton menni, ami pont a célomnál lyukad ki. Csatoltam mire gondolok, feketével jelölve.”





Aha!!
Javítás, és válasz:
„Kedves ...!
Igazad van!!! Megvan a szakadás, és javítottuk is. Ha alkalmad, van próbáld ki, hogy jó-e!
Nagyon köszönjük a korrekt hiba küldést!
Miklós”

Az egész pár perc volt, de mint látható, egy 25 km-es útból lett egy 18 km-es. Ez a hibajavítás természetesen minden felhasználónál él. Tehát mindenkin segít.
Küldjetek tehát hibákat, és mi javítjuk!
info@egerut.com
Leveleiteket előre is köszönjük!
Jó Egérutakat!

Wednesday, October 10, 2012

Most hogyan tovább?


Lassan egy év eltelt, kifulladtunk, vagy van még előre?
Aki követi munkánkat, az Egérút fejlesztését, tudja, hogy folyamatosan teljes erőbedobással haladunk, ahogy kapacitásaink engedik.
De tudunk-e még fejlődni, vannak-e még terveink, vagy „csak” ennyi volt, egy fellvillanás, egy próbálkozás, egy ígéretes törekvés?




 
Nekünk nagyon sűrű év volt, rengeteg tapasztalattal, és hatalmas aktív tudásbázissal. Rengeteget tanultunk magáról az ingyenes navigációs szektorról, a lehetőségekről, az elvárásokról, a konkurenciáról, és magunkról is.
Most az a kérdés, mit kezdünk, tudunk-e mit kezdeni ezzel az összállt, lassan kiforró rendszerrel?
Az első, amit látok a kérdésben, hogy még nem vagyunk meg. Még bizony van minek elkészülnie, és van bőven, ami előttünk áll. Azt amit terveztünk erre az időszakra 80-90%-ban MÁR ELÉRTÜK, de van, amiben még mindig komoly lemaradásban vagyunk.
Ha a közeli jövő terveiről gondolkodom, akkor már többet látok. Most, hogy lassan megszületik az erős alap, amire lehet építkezni, jöhetnek végre az extrák. Végre készülhetnek azok a funkciók, amik már mind adnak valami kis többletet, amik már extra lehetőségeket nyitnak. Mi mindenképpen haladunk tovább mind funkcionalitásban, mind minőségben.
Ha még tovább nézünk, akkor van előttünk egy nagy cél. Már volt, hogy félve, de ki mertük mondani,  és egyre komolyabban gondoljuk. Szeretnénk a Magyarországon megszületett alapokra külföldön tovább építkezni, beszállni magyarként a nagy versenybe, és sikert elérni.
Tehát van tovább, van merre, vannak még egérutak. Reméljük,  számotokra is öröm velünk jönni ebben a növekedésben. Halad a kicsi egér, és folyamatosan keresi az új utakat.
Jó Egérutakat!

Tuesday, October 2, 2012

Pontos térkép a minimum



Nagy hullámokat kavart, és ismét a navigációs szektorra irányította sokak figyelmét az Apple pontatlan térképszolgáltatása.
Én most kicsit más nézőpontból probálom ezt az esetet megközelíteni, úgy, hogy semmiképpen ne humorizáljak a konkurencia ilyen jellegű problémáin.
Számomra mit árult el ez a történet, mit olvasok ki ebből az alap evidenciákon kívül?




Az első és legörvendetesebb, hogy ez igenis fontos és érdekes téma továbbra is. A jó térkép, pontos navigáció, úgy néz ki, igenis lényegi kérdés. Nem másodlagos, és igenis akármennyire ingyenes egy szolgáltatás, a felhasználóknak minőségi elvárásaik vannak. Ez szerintem nagyon jó folyamat, és ténylegesen viszi előrébb a világot. Ez bizony számomra azt mutatja, hogy igenis van verseny, és ebben a versenyben vannak objektív szempontok.

Nagyobb falat mint gondolnánk: sok beszélgetésen szoktam megkapni azt a kritikát, hogy mi tart ennyi ideig, ez csak egy kis program, minek szöszöltök vele annyit?! Nehéz ezekre az észrevételekre reagálni, mert bizony én is sok területen szeretném, hogy járjunk már előrébb. A valóság és a tapasztalatunk viszont egyértelműen az, hogy bizony ez nagy falat, több munka, nagyobb kihívás, mint kezdetben gondoltuk. Van egy mondás, ami a belépési küszöbre vonatkozik. Bizony el kell érni egy minimum szintet, amire már a felhasználók pozitívan reagálnak. Most ez a példa is mutatja, ez a minimum szint bizony egyre magasabb, és ami még megfelelt négy-öt éve egy ingyenes alkalmazásnál, az mára már kevés is lehet.

Összegezve úgy látom, hogy mindenből lehet tanulni. Ez az eset megmutatta, hogy ez a speciális szektor most hol tart, mire, hogy reagál, mit vár el, mit követel.

Mi Egérutasok, ha lényegesen kisebb pályán játszunk is, de akkor is hasonló elvárások között dolgozunk. Ha tetszik, ha nem, a pontos, korrekt térkép elvárás. Nincs mese, bárki, aki ebben a szektorban akar ténykedni, ezzel tisztában kell legyen.

Az Egérút által használt térképadatbázist a GeoX Kft. készíti. Tapasztalatból tudom, nekik milyen fontos a korrekt, pontos térkép. Folyamatos karbantartás, helyszíni bejárások, aktualizálás, tesztelés azért, hogy a használt térkép korrekt és pontos legyen.

Remélem, hogy felhasználóink is díjazzák erőfeszítéseinket a pontos térképadatbázis fronton.

Jó Egérutakat!

Monday, September 10, 2012

Na de mit adtak nekünk az Egérutasok?


Közeledünk az első születésnapunkhoz, és ez nagyon jó alkalom, hogy összegzést készítsünk az elmúlt egy évről, az Egérút szemszögéből.
Fő kérdés persze az, hogy: Mit adtak nekünk az Egérutasok?

Aki látta a Brian életé-t, biztos emlékszik az alábbi jelenetre, mi most ezt idéznénk fel kicsit sajátosan "egérutasítva".


Utakat!

Természetesen most nem arra gondolunk, hogy mi építettünk volna aszfaltozott utakat, sokkal inkább arra, hogy rengeteg útvonaltervet készítettünk számotokra. Nagyságrendileg 500 000 kérés volt az elmúlt évben, amire mi legjobb tudásunk szerint igyekeztünk választ adni.

Vízvezetéket
Sokat változott a világ. Mi már más hálózatban gondolkodunk, ami legalább olyan fontossá vált, mint a vezetékes víz. Mi a térerősség és a globális vezetéknélküli lét térbeli térképét készítettük el a ti segítségetekkel, mind a három mobilszolgáltatóra nézve.

Csatornázást
Ne feledd, milyen volt a város előtte!
Igen! Rengeteg csatornaépítést láthattatok nálunk is, és bizony mi is virtuálisan hozzájárultunk egy épülő-szépülő rendszerhez.

Oktatást
Rengeteg közös gondolatot fogalmaztunk meg az online navigáció témakörében. Aki követ minket, folyamatosan tájékoztatva van milyen kihívások, nehézségek vannak ebben a merőben új technológiában.

Öntözést
Ehhez semmi közünk, de később ki tudja. :)

És a bor!
Ne feledjük, nyereményjátékainkat, amiben rengeteg üveg bor talált gazdára.


Végül is mi talán arra vagyunk a legbüszkébbek, amit együtt, veletek elértünk. Itthon elkezdtünk valamit, aminek ti is részesei, alakítói vagytok. Egy év semmi, de mégis rengeteg közös érdekes történés volt benne. Reméljük, tényleg van olyan, amit kaptatok tőlünk, az ingyenes navigációnk révén.

Mi biztos kaptunk tőletek, a rengeteg pozitív visszajelzés, támogató levél, elismerő cikk, javító szándékú fejlsztési javaslat formájában.

Még egy hónap, és zárjuk első évünket, és nyitjuk a következőt. Mi már sejtjük, még izgalmasabb, még érdekesebb lesz, mint ez volt. Gyertek velünk továbbra is!

Jó Egérutakat!



Friday, September 7, 2012

Az Egérút 10 tanácsa, hogyan csökkentsd a fogyasztásod



Ismét drágul az üzemanyag. Mi mit tehetünk? Vannak hasznos praktikák?

Mi ezt a 10 pontot javasoljuk:

  1. Vezess kevésbé dinamikusan!
A hirtelen indulások, feleslegesen sok energiát fogyasztanak, a kevésbé sportos vezetéssel akár 30%-ot is megtakaríthatsz.

  1. Hagyjál nagyobb követési távolságot!
Sokszor elkerülhetők a kisebb fékezések, lassulások, ha kellő mennyiségű helyünk van. Így csökken a lassulás-visszagyorsítás okozta veszteség. Akár 5% megtakarítás.

  1. Fújd keményebbre a gumikat!
A puhább gumiknál, a nagyobb deformációnál veszteség lép fel. Ez hő formájában távozik. Keményebb gumik esetében kisebb a gumik gyúrodásából származó veszteség. Akár 3% megtakarítás.

  1. Csökkentsd autód tömegét!
Gyakran felejtünk autónkban bevásárlás után a rekesz ásványvizeket. Ezt feleslegesen utaztatjuk. Illetve a mindig teli tank is fölösleges súlyt jelenthet. Akár 50 kiló plusz súlyt is cipelhetünk, ami az autó tömegének akár 5%-is lehet. A plusz súly többletfogyasztást jelent.

  1. Tankoljunk okosan!
Tervezzük meg tankolásainkat. Ha lehet, ne autópályán intézzük a legnagyobb tankolásokat, mert itt akár 10%-kal drágábban is lehet tankolni. Válasszuk meg a napot és a helyszínt is körültekintően. Ha áremelés lesz, érdemes előre gondolkodni.

  1. Tele kocsi!
Ez ugyan nem csökkenti a fogyasztást, de a jobb autókihasználtság mindenképpen környezet- és pénztárcabarát megoldás tud lenni.

  1. Kerüljük a hideg indítást!
Aki teheti, télen fűtött garázsban tartsa autóját, vagy várjuk meg alapjáraton, amíg az üzemi hőmérsékletet eléri a motor.

  1. Tervezzük meg a napunkat!
Gyakran fölösleges köröket futunk. Néha érdemes egy térképre ránézni, milyen sorrendben járjuk végig az aznapi úticéljainkat. Az optimális útvonal időt és pénzt jelent.

  1. Igyekezzünk minél magasabb sebességi fokozatban autózni!
Fogyasztáscsökkentést jelent a magasabb áttételi fokozatban történő autózás. Cél az egyenletes haladás,lehető legideálisabb sebességválasztás mellett.

  1. MINDIG HASZNÁLJUNK EGÉRUTAT!
Ezzel nem csak saját, de társaink fogyasztásán csökkentünk. Gyorsabb célbaérkezés mindig nagyobb átlagsebességet jelent. Az információ maga segít minket a kisebb fogyasztás elérésében. Az intelligens útvonalak kisebb környezeti terhelést jelentenek.

Reméljük, találtatok hasznos tanácsokat!

Jó Egérutakat!

Thursday, September 6, 2012

Hívd ki versenyre az Egérutat!



 
A verseny 2012. szeptember 18-án kedden, reggel 8 órakor indul.

Minden résztvevő ajándékcsomagot kap, és az üzemanyagköltségeket is mi álljuk.
A győztesé a megtisztelő babérkoszorú, és további 20 000 Ft! 




A Clark Ádám térről indulunk a Nulla kilométerkőtől, egyszerre. Kilenc előre megadott célpontot kell elérni, és visszatérni a Clark Ádám térre.
Kihívóként egy autóban az Egérút navigál. Minden további versenyzőnél egy speciális Egérút lesz, ami nem navigál, de az online közvetítést lehetővé teszi. Ezzel ellenőrizzük azt is, hogy a célpontok elérése ténylegesen megtörtént-e. 
A versenyzőknek az Egérúton kívül bármilyen segítség igénybevehető, legyen az más navigáció, vagy bármilyen hírforrás. Egyetlen kérés, hogy a használt segítséget a verseny előtt közöljük a szervezőkkel, és a többi résztvevővel.
A tíz célpontot egy héttel előre közöljük, hogy fel lehessen a versenyzőknek készülni.
A KRESZ-t mindenkinek be kell tartania, és csak személygépkocsi nevezhet.

A győzelem feltétele, hogy a teljes útvonal legalább 20%-a az Egérút által tervezett útvonaltól eltérő útvonalon menjen. Tehát okosabbnak kell lenni a kisegérnél!

A versenyről élőben közvetítünk a Facebook-on, és minden útvonalat dokumentálunk, a későbbi elemzések végett.

Jelentkezni az alábbi email címen lehet:

Várunk téged is, hogy kipróbáld, mennyire vagy jó navigátor!

Addig is jó Egérutakat!

Friday, August 31, 2012

Mennyire normális egy átlag Egérút csapattag?



Sok ember nem szereti a munkáját, néha unja, nem találja elég izgalmasnak, nincs benne kihívás, és kérdéses a célja is. Aki így van az ezzel, annak javaslom, kezdjen bele egy fejlesztésbe, ahol a konkurenciák mögött dollár milliók állnak, és tűzze ki célként, hogy először hazai pályán nyerni fog velük szemben. Nos, egyből nem fog unatkozni.

Minket mennyire fertőzött meg az Egérút szelleme, normálisak vagyunk még, vagy végleg elmentek otthonról?

Igazából erre családunk tudná megadni a választ, akik tolerálják, hogy a munka nem ér véget az irodában. Valójában ha csak erről lenne szó, nem is lenne nagy baj, de mára helyesebb azt mondani, a munka egyáltalán nem ért véget.

Először minden normális volt: egy-két későbbre nyúlt email. Egy-egy éjszakába csúszó fejlesztés, pár hétvége, vasárnapi telefonok. Végül is miért ne hívjam fel este 11-kor, hiszen ő is még dolgozik? És csakugyan.

De azután valami megváltozott.

Röviden úgy tudnám megfogalmazni: nem a munka lett sok, csak a külvilág szűnt meg.
Már az gyanús volt, mikor egy egyszerű vita autózás közben eldurvult. Bizony mi tudjuk csak igazán, hogy élet-halál kérdése, milyen színű csíkban jelenjen meg a navigációs útvonal az Egérútban.

Azután szilveszter, mínusz 10 fok, de fel sem tűnt, hogy hajnalig a letöltésszám alakulása töltötte ki a mulatozás helyét.

Azután normálissá vált az őrület.
Gondolom rajtam kívül is mindenki stopperrel vezet, és az is természetes, hogy bárhová megy valaki, a célnál tesz még jó pár kört, hogy a környék kátyútérképe biztos, ami biztos, meglegyen.

Egyáltalán nem fura a szélvédőn lévő három telefon, és közben a negyediken még telefonálok is.

De azért az már kicsit talán durva, mikor a Balaton közepéről a rendőrök fordítanak vissza, hogy nagyon beeveztem a térerősségmérés közepén. Persze ők egyáltalán nem értették az érveimet, csak valami közelgő viharról hablatyoltak. De hát az kit érdekel, ha új adatokhoz juthatunk?!

Megéri?
A válasz attól függ, kitől kérdezzük. Ha a feleségem, akkor nem biztos, hogy őszinte lesz a mosolya. Igazából nem is javasolnám, hogy ezt a kérdést vele nagyon feszegessük (saját érdekünkben).

Ha a barátaimat, akik közölték, hogy szeretnének végre egyszer úgy sörözni, hogy nem az Egérút fejlesztése a téma, miután ők tulajdonképpen jogászok és közgazdászok, akkor ismét más választ kapunk.

Ha viszont valakit a csapatból kérdezünk, nem is fogja érteni a kérdést. Megéri-e egy igazán innovatív kalandba vágni? Valami olyat csinálni, ami minden, de tényleg minden elemében előremutató, amire nincs kiforrt megoldás, ahol nincs bejárt út? Ahol mindent ki kell találni és megalkotni? Ahol minden azonnal látszik, és az eredmények, sikerek naponta, hetente jönnek?

Tehát röviden: Biztos van ebben valami kis őrület. Talán szerethető és élvezhető. Talán akik körülöttünk vannak, ők is élvezik, mert rajtunk látják az örömöt. Mi meg amúgy rengeteget nevetünk, néha magunkon, néha a sikereken, mikor miben van részünk. Tehát mi így éljük át ezt a kalandot.

Jó Egérutakat!

Wednesday, August 29, 2012

Rekordon a napi aktív dinamikus POI-k száma az Egérútban!



Nem lehet mindent számokban mérni, de van, amit viszont nagyon is lehet. Egy navigációs szolgáltatás rengeteg részből tevődik össze, és ezekből az elemekből nagyon sok nehezen számszerűsíthető.

Mi az Egérútban, talán nem meglepő módon, imádjuk a számokat, a méréseket. Mindent szeretünk mérni, így a saját teljesítményünket is.




Miből áll össze egy navigáció számokban?
Térkép: 230 000 km úthálózat Magyarországon
Kliens: 100 000 programsor
Szerver: nem publikus
POI: 300 db/nap
Forgalmi adatok: Hold-Föld távolsága 350 000 km, havonta több mint egy kör a Föld körül
Felhasználószám: hetente 500 új letöltés, összesen egy kisebb város
Stb.

Napestig sorolhatnám még, milyen mérőszámok vannak, amiket folyamatosan mérünk, hogy reális képet kapjunk az Egérút aktuális állapotáról, de végülis a felhasználókat egy dolog fogja csak izgatni: jó-e, jobb-e az Egérút, mint mások?
Persze a válasz sok paraméterből születik meg, és rengeteg mindennek kell jónak, a legjobbnak lennie, hogy valamire azt mondjuk, ez igen.

Mi a helyzet ezek alapján a dinamikus POI-kal?
A dinamikus POI-k 6 részből állnak: baleset, torlódás, traffipax, útfelújítás, rendezvény, veszélyes útszakasz.  Röviden összefoglalva, valahogy úgy mondhatnánk, hogy a forgalmat befolyásoló események kategóriája.

Ezeket jelöljük a navigációban is a felhasználók számára, és meglétük befolyásolja a tervezett útvonalakat is.
Sok egyedi tulajdonságuk van, kezdve az élettartamuktól (egy dugó max. pár órát tart ki, de egy útfelújítás van, hogy hetekig tart), a forgalomra gyakorolt hatásukon át (egy baleset okozhat teljes útzárat, de egy traffipax jó esetben semmit nem hat a közlekedésre, max. a pénztárcánkra).

Tehát most egyetlen érdekes mérőszám a számok tengeréből, és a hozzá tartozó gondolatok.

Jelenleg elértük a napi 250 aktív eseményt az Egérútban. Ez a felsorolt 6 kategória összege. Ezzel itthon mindenképpen az élvonalban vagyunk, ha nem talán a legelső helyen. Ezt a minőséget még szeretnénk javítani, és azt mondani, amit lehet kihozunk a dologból. És itt merül fel a nagy kérdés, mi itt az elérhető maximum?



Erre nekünk is csak becslésünk van, de most azt gondolom, Magyarországon 2012-ben kb. napi 3-500 forgalmat befolyásoló esemény van. Természetesen ez most kicsit a jóslás kategória, de akkor is fel kell tenni ezt a kérdést, és legalább a feladat nagyságával tisztában kell lennünk.

A diagramunkból a tendencia jól látszik. Célunk egyértelmű: korrekt, megbízható, pontos informálás az aktuális útról az Egérútban.

Jó Egérutakat!

Wednesday, August 8, 2012

Traffipax - Mennyiség egyenlő minőség



Fura cím, mert mind tudjuk, hogy mi a különbség a minőség és a mennyiség között, de itt valahogy más a helyzet.

Aki követ minket, az folyamatosan értesült róla, hogy két hónapja az Egérútban is láthatóan megjelennek POI képében a forgalmi események. Ezek először az útfelújítások, majd a torlódások, rendezvények, balesetek voltak.


Folyamatosan emeljük a szolgáltatásunk minőségét, és igyekszünk minél több pontos infót adni az ország útjairól. A lenti függvényen láthatjátok a napi aktív és bevitt események számát az egész országban.

Most viszont nagyobb fába vágtuk a fejszénket. Elkezdtük felvinni az aktív traffipaxokat. Ez mennyiségben a legnagyobb kör.

Aki a rendőrség honlapján már nézte, mekkora menyiségről van szó, az tudja, nem kis feladat áll előttünk.

Havi szinten összesen több mint 6000 mérésről beszélünk, változó helyszíneken és időpontokban. Gyakran csak pár órát él egy mérőpont, és megy tovább.


Mit vár el tőlünk az Egérút felhasználó?
Ha valahol kint van egy traffipax, akkor lássa a navigációban, ne csak Pesten, de az ország bármely részén. Ez kell ahhoz, hogy bizalommal számítson ránk, és ne csak pár eseményt vigyünk fel ad hoc módon.

Tehát a feladat adott. Eddig 5 megyével vagyunk készen, de a héten várható lesz a teljes egész aktív rendszer, időzítetten jelölve mind a 6000 traffipaxot.


Reméljük jópár csekket elkerültök majd a betartott sebességhatárokkal!

Jó Egérutakat!

UI.: Az Egérút rendszer elkötelezett a biztonságos közlekedés mellett. Minden felhasználónkat kérjük, mindig az útviszonyok és az aktuális sebességhatárok figyelemben tartásával vezessetek! Ne feledjétek, mindenkit vár otthon valaki, és egész családokat nyomoríthat meg egy közlekedési baleset.

Monday, August 6, 2012

Hírek a navigációban? Minek? Kinek? Jó ez? Kell ez?

Ma reggel mikor bejöttem a munkába, szokás szerint szólt a rádió a kocsimban. Én a Petőfit szoktam hallgatni, mert szerintem jó zenéket játszanak. Viszont 8 órakor szokás szerint hírek voltak.

Egy kérdés azért felmerül bennem:

Miért jó az autóban híreket hallgatni?


A válasz egyszerű: mert érdekel minket, mi van a világban. Nem tudunk lejönni a hírekről. Hírfüggők és imádók vagyunk. Híradót nézünk, hallgatunk, olvasunk mindig és mindenkor.

És most itt az Egérút és ő is HÍRADÓ lett. Minek? Miért nem akar csak egy sima navigáció lenni?

Ennek több oka van.

Először is mert technikailag lehetséges. Bizony nem kis feladat olyan navigációt összehozni, ami egy ilyen összetett és célozható kommunikációra képes. Ami képes friss hírekkel, képekkel informálni minket.

Másodszor, mert fontos. Mi azt gondoljuk, a felhasználók többet akarnak, mint sima navigáció. Nem elég nekik, hogy simán eljutnak A-ból B-be. Akarják látni, mi van közben. Hol vannak balesetek, torlódások, traffipaxok az útjuk során.


Ha röviden össze kellene foglalnom, mi az, ami érdekel minket: minden ami érint, ami fontos számunkra.

Ezek elsődlegesen azok az infók, amik a mi utunkat érintik. Ez fontos és érdekes. De ennél még több kell.

Miért is nézzük a hírportálokat? Mit keresünk bennük?

A válasz egyszerű:
Mindent, ami érdekes a világban, ami számít, ami fontos. Mert kiváncsiak, érdeklődök vagyunk. Ez a mi evolúciós terhünk, és előnyünk.

Ezért nyitottuk most nagyobbra az Egérút szemét. Egyrészt egyre részletesebben informálunk titeket a releváns forgalmi eseményekről, másrészt hírt adunk az aktuális, világban zajló fontos eseményekről is.

Ez tehát egy tudatos irány következő lépése, melyben a technika adta lehetőségeket továbbgondolva megint gondoltunk egy merészet. Reméljük, ráéreztek a dolog ízére, és megszeretitek ezt az új lehetőséget.

Gondolom sejtitek, hogy ez csupán nyitány, és messzebb szeretnénk itt is menni.

A technika tehát adott, a szolgáltatás indul, a fejlesztés folyamatos. Most várjuk észrevételeiteket, ötleteiteket, kreativitásotok.

Jó Egérutakat!

Friday, July 27, 2012

Az Egérút nem szereti a macskakövet!

 Már megszokhattátok tőlünk, hogy a navigációra nem a megszokott módon tekintünk. Mára körvonalazódott, hogy miben gondolunk többet, mást, újabbat, mint mások.


Ha össze kellene foglalnom, mi az az Egérút szemlélet, akkor valahogy úgy írnám le röviden: egy dolog állandó a világban, mégpedig a változás. Mi pont ezért arra a világra, amiben navigálunk, úgy tekintünk, mint egy megmérendő, követendő, kiismerendő rendszerre.


Ebben a gondolkodásban most megléptük a következő lépést. Mi már belső körben jól elemezhetően és reprodukálhatóan, képesek vagyunk mérni azt az útminőséget, melyen a gépkocsi halad.




A mérési eredmények természetesen itt is a közösség javát szolgálják. Nem titkolt célunk, hogy a keletkező mérések segítséget jelentsenek az utak karbantartói számára, így végül minden autós profitálhasson a hatékonyabban karbantartott utakból, a gyorsabban felismert kátyús utak gyorsabb javításából.

Az eredmény tehát nagy mennyiségű friss statisztika, amiben felismerhetők az út állapotának negatív változásai. A gyorsabban javított utak pedig kisebb terhelést jelentenek autóink számára.

Minél JOBB Egérutakat!

Ui: a cím ötletét egyik felhasználónk adta, köszönjük a találó megjegyzést!

Thursday, July 26, 2012

Nyerj Sziget jegyet az Egérút navigációban!




Használjátok az ingyenesen letölthető Egérút navigációt (www.egerut.com), és figyeljétek a navigációban megjelenő számokat!

Ha látsz egyet, ne habozz, küldd be erre a linkre:



A két legtöbb számot beküldő napi Sziget jegyet nyer!

Jó Egérutakat!

Monday, July 16, 2012

Mit tud Bécs Budapesthez képest?

 Érdekes mérési sorozatba kezdtünk a külföldi továbblépés egyik elemeként. Ebben a hónapban megkezdtük első méréseinket, amik már nem csak Magyarország területére korlátozódnak.

 

















A mostani mérések egyelőre Bécs 3G lefedettségéről adnak információt. Nagyon érdekes lesz a későbbiekben látni, ténylegesen milyen értékek mérhetők más országokban. Ezek alapján viszonyítást kaphatunk, hol tart Budapest mobillefedettség terén.

Az adat roamingdíjak csökkenése egyre szélesebb lehetőségeket fog nyitni az online navigációk számára, így az Egérút jövője is egyre izgalmasabb lehet.

Wednesday, July 11, 2012

Milyen terveink vannak az év második felére az Egérúttal?

Tipikusan ezek azok a pontok, amiről minden cég mélyen hallgat, és ezzel mi sem vagyunk másként, de azért pár alapirányt már most publikussá teszünk, a többi legyen meglepetés.

Összességében a az előző félév célja egyértelműen az volt, hogy Magyarországon belépjünk az okostelefonra készülő ingyenes navigációk versenyébe. Ezt tettük mind fejlesztéseinkkel, mind kommunikációnkkal. Már belépésünk előtt tisztában voltunk azzal, hogy ebben a szektorban nagyon magas a belépési küszöb, és a konkurens cégek rendkívül tőkeerősek és dinamikusan bővülők. Ennek ellenére egyértelműen sikeres volt a belépésünk, bár azért volt egy olyan résztvevő, akinek ez nagyon nem tetszett.

Most már más céljaink vannak. Itt vagyunk, megérkeztünk, működünk, tudnak rólunk, figyelnek és számolnak velünk, így a továbblépési stratégia is más kell legyen, mint ami az eddigi haladás volt.

Kis részvevőként jellemző ránk a kiemelt rugalmasság. Ez olyan többlet lehetőségeket nyit meg előttünk, hogy azzal határozott előnyöket tudunk realizálni. Erre már az első félévben is volt példa, mikor speciális fejlesztésünk a térerősségmérésre vonatkozóan beelőzött mindenkit. Ennek sikere irányt mutat számunkra.

 http://index.hu/tech/cellanaplo/2012/05/02/terkepre_tesszuk_a_lefedettseget/

Két célt fogalmaztunk meg: egyrészt a meglévő szolgáltatásunk folyamatos fejlesztése, másrészt az ötletes, szellemes „huszárvágásaink”.

Dióhéjban ezekben gondolkodunk, tele jópár meglepetéssel, és ötlettel. Remélem minél többen követtek és szurkoltok nekünk, hogy ebben az izgalmas folyamatban mivel rukkolunk legközelebb ki.

Addig is jó Egérutakat!

Tuesday, July 3, 2012

Miért felejt az Egérút?


 Az intelligencia fura, nehezen megfogható fogalom. Sokféle intelligencia létezik: biológiai, mechanikai, informatikai.
Az Egérút intelligens navigációként hirdeti magát, és nevéhez hűen ténylegesen tanul is a külső forrásból, a felhasználóktól, és operátoroktól érkező információkból.
Na de azért az talán mégiscsak túlzás, hogy még felejteni is képes?! A felejtés azért már túl emberi, és egyébként is az inkább hiba lenne.




Közelítsük meg máshogy ezt a kérdést. Tételezzük fel, hogy az Egérút képes felejteni, és ezt nem egy hiba miatt teszi, hanem szándékosan így lett felépítve. Mire lenne ez jó?

Rengeteg adat érkezik a szerverhez folyamatosan az ország éppen aktuális forgalmi helyzetéről. Ez egyre pontosabb és részletesebb képet rajzol ki egyes városok, csomópontok hisztorikus terheltségéről. Ezt tanulja folyamatosan a szerver, és az útvonaltervezéseknél figyelembe is veszi.

De mi van azzal a csomóponttal, ami rendszeresen bedugul egy adott időszakban? Könnyű a válasz: messziről el kell kerülni. Mi ezt is tesszük, ha valamelyik kereszteződés rendszeresen bedugul, akkor igyekszünk alternatív útvonalakat adni.

Ez azonban nagyon sok esetben hibához vezethetne. Lehet, hogy az adott rendszeres dugó, valamilyen egyéb tényezővel függ össze (pl.: építkezés ), és annak megszűnte után a dugó is elpárolog, és a csomópont újra jól járható.
Ezt a jelenséget hívjuk „beégésnek”. Vagyis előfordulhatna, hogy már nem aktuális adatok miatt tévesen kezdünk el gondolkodni.

Most lehet, hogy sokan azt mondják, hogy ez ritka és egyedi eset. Sajnos azt kell mondanom nekik, hogy hatalmasat tévednek. A városok dinamikája, forgalma mérhető, érezhető változásban van szinte folyamatosan. Ezért muszáj annyira értelmesnek lennie az Egérút rendszernek, hogy tudjon felejteni.

Fura dolog, sokszor mikor írom ezt a blogot az Egérútról és a szerver fejlődéséről, tanulásáról, azt érzem inkább, a saját gondolkodásunk kezdjük körbejárni ebben a rendszerben. Hány és hány rossz beidegződésünk van korábbi életünkből, ami korlátoz minket, de már nem igaz. Milyen jó, hogy ezeket azért zömében képesek vagyunk idővel elfelejteni és újra kipróbálni bizonyos irányokat. Fura, hogy egy fémdoboz, rengeteg kapcsolt klienssel eljut idáig. Még a végén mi fogunk az Egérúttól tanulni!

Jó Egérutakat!

Thursday, June 28, 2012

1% ötlet, 99% munka!

Fura dolog az Egérút fejlesztésében kezdetektől részt venni, és azt látni, hogyan lesz egy apró elültetett magból egyre nagyobb fa.
Mi ebben a folyamatban az igazán lényeges? Maga az ötlet? A megvalósítás? A működtetés?

Nehéz erre korrekt módon válaszolni, mivel ha akárcsak egy része nem működik az egésznek, akkor a többi sem képes működni. Képzeljünk csak el egy lomb, törzs, vagy gyökér nélküli fát. Tudjuk, hogy nem maradhat életben bármelyik lényeges rész nélkül.



Mennyire volt fontos maga az ötlet?
Mag nélkül nem lesz termés, de ez önmagában még azért édeskevés.
A világon rengeteg ötlet kering. Feltételezhetően rengeteg gondolat nagyon jó irányba mutat, de a legtöbből mégsem lesz semmi.

Kell bele az a bizonyos 99% munka. Ez bizony tényleg ennyi. Tapasztalatból tudom, hogy évek kitartásáról, és folyamatos, erőltetett munkáról beszélünk, amíg eljutunk még csak nem is az elején vizionált célig, csak valameddig. Valameddig, ami már stabil, ami már van és működik.

És még onnan is van tovább. Ott jön a nagy dobás, amire mindenki vágyik. Amikor a piciből nagy lesz.
Az Egérút sem kivétel a fizika és a gazdaság törvényei alól. Mi is itt járunk, és akár tetszik, vagy nem tetszik, de minden kis sikerért komoly munkát kell elvégezni.

Akik követik munkánkat, pontosan tudják, mennyi apró lépést tettünk meg idáig az Egérúton. Mi pedig azt tudjuk, még mennyit kell menni előre. Támogassatok minket tehát továbbra is legalább ilyen lelkesen, hogy útra kelhessen ez a magyar navigáció.

Friday, June 22, 2012

Mi lesz a világgal, ha már mindenki intelligens navigációt használ?

 2011. márciusában részt vettem Balatonalmádiban egy térinformatikai konferencián, ahol egy tervezett intelligens navigációs rendszerről tartottam előadást, ami ingyenes lesz, mobilon fog futni, és mellesleg Egérútnak fogják hívni, ha elkészül.
Az előadás végén lehetett kérdezni, és az egyik hallgató igen keményen nekem is jött. Kérdése, valahogy így hangzott, bár igazából nem is kérdés, inkább egy „isteni” kijelentés volt.

„Ez így nem fog működni, amint tömegesen kezdik használni a technológiát, meg fogja bénítani a teljes rendszert. Nem hogy segíteni nem, inkább ártani fog a rendszer!”

Bevállalós embernek tartom magam, és sok mindenre számítottam az előadás végén, de azért arra, hogy röviden nyugtázza valaki a teljes hallgatóság előtt, hogy ez egy …., na azért erre nem.
Szóval felvettem a kesztyűt, és egy példába kezdtem, ami arról szólt, miszerint ha egy mellékútra terelünk tömegesen embereket, és annak átengedőképessége elkezd csökkenni, akkor már nem oda küldjük az autókat, hanem még tovább, egészen addig, amíg lehetséges utak rendelkezésre állnak.
Persze válaszom láthatóan nem érdekelte, hiszen ez így nem működhet, és pont.

Mára az Egérutat tömegesen használják. Több 10 000 letöltés, és folyamatosan növekvő használat jellemzi. Azonban a jelzett világvége valahogy elmaradt. De akkor mi lett helyette?

Ha valaki egy intelligens rendszernek köszönhetően idejében információt szerez egy kialakult dugóról, és azt elkerüli, azzal a többi autóson is segít, ugyanis ő már nem növeli tovább azt a sort.
De mi van azzal az utcával, ahova áttereljük az autósokat? Az köszöni, de az esetek zömében még jóval a kapacitása alatt marad így is.
Na de mi van, ha az is bedugul? Bizony ezt is érzékeljük és racionális módon további egérutak keresésébe fog a szerver.

Végezetül egy szemléletes hasonlat:
Képzeljünk el két vízzel teli kádat. Az egyiken egyetlen nagy DUGÓ van. A másik kádon egy nagy DUGÓ és további 3 kicsi kifolyó található.
Húzzuk ki a DUGÓ-kat, és a kérdés, melyik kád ürül ki hamarabb?

Jó Egérutakat, és minél több lehetséges kifolyót a dugók helyett!

Wednesday, June 20, 2012

Ma beállított a dugóba az Egérút! Mit tegyek?

A cím szándékosan ilyen provokatív. Az Egérút rendszeres használata közben bepillantást nyerhetünk a szerver, Anteres tanulási folyamatába, ami önmagában egy jövőbe mutató, izgalmas folyamat. Ezt én saját példámon keresztül mutatom most be.

Budapesten a IX. kerületben, a Haller utcában lakom. Reggel feleségemmel együtt szoktunk indulni, és útbaejtem az ő munkahelyét, ami az Andrássy úton van.
Túl azon, hogy én szeretem ezeket a közös autózásokat, a célpont Egérút szempontjából ideális.Gyakorlatilag a Belváros kellős közepére kell minden reggel bejutni, ami szinte mindig, garantáltan bedugul.

Első útvonalak: Kezdetben az Egérút alig 10 percet mondott, és végig főutakon vitt. Már az első reggel kiderült, nem ez a legjobb út, mikor a Körút és az Üllői út kereszteződésében 10 percet vártam. Majd jött a Kálvin tér. Teljes menetidő 25 perc lett.

Második kör: Másnap ugyanebben az időben már kerültük az Üllői utat, és vele párhuzamosan kis utcákon trükköztünk, de még mindig végül ugyanaz a kereszteződés volt a Körúton való átvágás módja. Menetidő 23 perc. Nem sokkal jobb.

Harmadik kör: Üllői elkerülve, cél a 32-esek tere, és itt átvágunk a Körúton. Sajnos ez sem jött be, 20 perc.

Negyedik kör: Üllői elkerülve, 32-esek elkerülve, az átvágás a Körúton már egész trükkös volt, mert egészen kis utcákon elvitt a Király utcáig. Nagyon szellemes útvonal volt, de 25 perc lett, mert egy csomópontban 10 percet álltam.

Ötödik: Végig kis utcák, csak sima közlekedési lámpák. 12 perces menetidő. Én erre magamtól soha nem mentem volna. Többször láttam a párhuzamos utcákon a dugóban álló autókat.

Természetesen ez a megszerzett tudás már közkincs, és ti is részesedtek belőle, mikor ebben az időszakban, hasonló irányokba közlekedtek, mint ahogy én is részesedek az általatok bejárt utak tudásában.

Tehát így tanul Antares, a szerver. Figyeljétek ti is, ahogy képességei egyre javulnak, és azt, hogyan válnak egyre jobbá, szellemesebbé az Egérút utak.

Jó Egérutakat!

Saturday, June 9, 2012

Mit lehet tudni Antares-ről?












Akik figyelemmel követnek minket, tudják, hogy cégünk névadója, illetve az útvonaltervezést végző szerver neve Antares.

Mi ezt egy beszédes névnek gondoljuk, és szeretjük a hozzá köthető történeteket.
Antares egy csillag neve a Nyilas csillagképben. De mi mégsem ezért választottuk ezt a nevet.

Aki olvasta a Ben-Hurt, vagy látta filmen, biztosan emlékszik a híres fogathajtó versenyre. A versenyt természetesen Ben-Hur megnyerte és ezt gyönyörű lovainak köszönhette. A fogat négy csodaszép arab pej volt. És a négy közül volt egy, aki kiemelkedett, és ez nem volt más, mint Antares!

 Nyerni akar, nem túlzok, fut egész nap, és végül ő ér be elsőnek.

A verseny végén pont ez a kitartás segítette győzelemre Ben-Hurt, és ugyanez a gondolkodás van az Egérút csapatban is.

Van egy másik érdekes és beszédes történet Antares-ről, legalábbis egy Antares nevű hajóról. Ezt a történetet csak a névadás után hallottuk, de bizony többször érezzük, mennyire találó.

Létezett egy Antares nevű svéd halászhajó, és vele történt a történelem legkülönlegesebb fogása. Ugyanis Antares büszkélkedhet a történelem legnagyobb halászfogásával, amit hálóval eddig elértek. A dolog különlegessége, hogy a hajó egészen kicsi, alig négyfős legénységgel bírt.

Antares fogását azonban nem a horgászkönyvekben kell keresni, jóval inkább katonai kiadványokban. Ugyanis ez az egyetlen halászhajó, amely kifogott egy brit atomtengerjárót.

Remélem, mikor legközelebb látjátok az AntaresNav nevet, eszetekbe jut a névhez kötődő valamelyik történet!

Jó Egérutakat Anteres-szel!

Thursday, May 31, 2012

Halál a forgalmi dugókra!

Miért jelent számunkra kiemelt stressz a dugóban ülés?

Ezt a kérdést már sokan feltették, kutatták és a kijött eredmények magáról az emberi természetről árulnak el rengeteget.

Jópáran nagyon sokat ülünk otthon, munkahelyen, TV előtt, vagy éppen autóban. Miért készülünk ki mégis, ha dugóba kerülünk? Végülis  tudunk rádiót hallgatni, feltehetően előbb-utóbb kikeveredünk, és végig kellemes, kényelmes, megszokott környezetben a saját autónkban ülünk.
De valamiért mégis a legnagyobb stresszhelyzetek egyike tud lenni a dugóban ülés.



Ez akkor is így van, ha számítunk arra, hogy egy adott szakasz rendszeresen bedugul, ha egyáltalán nem sietünk, ha teljesen nyugodt környezetből érkezünk.
Mi idegesít minket mégis? Talán az elvesztegetett idő? A többletfogyasztás? A rossz levegő?
Nem, egyáltalán nem erről van szó!

Egy oka van, ami miatt az egyik legerősebb stresszhelyzet életünkben a forgalmi dugó:
Elveszítjük az irányítást életünk egy adott területén, és csapdába esünk. Se előre, se hátra. Nincs kiszállás, nincs választás. Tetszik, nem tetszik ez van, itt ülünk, és nem rajtunk múlik, mikor jutunk ki innen.

Érdekes módon a szabadság és az irányítás elvesztése ennyire fontos számunkra. Gyanítom, már mindenkinek volt hülye főnöke, aki értelmetlen feladatok sokaságát kényszerítette rá. Vagy kerültünk olyan helyzetbe, mikor valamilyen feladatot akaratunk ellenére meg kellett csinálnunk. Egy dugó ugyanezt teszi velünk. Elvesz tőlünk valamit, ami úgy tűnik, valahogy nagyon fontos számunkra. 
Elveszi tőlünk az irányítás lehetőségét!

Most jönne a marketinges rész: Használj mindig Egérutat….
Ettől megkíméllek titeket, mert gyanítom, számotokra is fontos, hogy szabad emberként választhassatok, mit tesztek és milyen navigációt használtok. Ez a szabadság a részünk, és pont.

Tehát: Halál a forgalmi dugókra!

Tuesday, May 29, 2012

Miért kell dinamikus POI az Egérútba?

A múlt héten bevezetett új funkciónkat már a mostani tesztfázisban is nagyon pozitívan fogadták a felhasználók. Jelentősen nőtt a használati aktivitás, és nagyon sok támogató levelet kaptunk, amiket ezúton is nagyon köszönünk!










De miért volt szükség az új funkciókra?

Most hat POI típus került bevezetésre:
  • Baleset
  • Torlódás
  • Traffipax
  • Rendezvény
  • Útfelújítás
  • Veszélyes útszakasz
Az Egérút nagy előnye, hogy az útvonalterveit nem távolság, hanem menetidő alapján készíti. Ehhez három dolgot veszünk figyelembe:

  • Felhasználóktól érkező friss statisztikák
  • Hisztorikus adatok
  • Operátor által bevitt forgalmi események
Mikor tehát útvonalat terveztek az Egérúttal, a szerverünk ezeknek az adatoknak a figyelembevételével számolja ki nektek, merre lenne most a leggyorsabb a haladás. Eddig viszont semmilyen módon nem jelenítettük meg, hogy miért választ az Egérút egy adott útvonalat, egy másik helyett. Így gyakran kaptuk azt a kérdést, miért vitt erre vagy arra? Nem lett volna jobb, ha azt az utat választja?

Az Egérútban a rövidítéseknek, levágásoknak, egérutaknak mindig van oka. Ezeket mindig valamilyen esemény indokolja, de ezt idáig nem láthattátok.
A most beüzemelés alatt álló funkciók lényege tehát nem más, mint informálni titeket a város valós forgalmi helyzetéről. Természetesen ezt úgy kívánjuk megvalósítani, hogy minél jobban értelmezhető és használható legyen vezetés közben, és csak a szükséges, és ténylegesen fontos információkat közöljük.

Tehát e gondolatok miatt láttok POI-kat a kliensben. Reméljük, elnyeri tetszéseteket ez az új funkció, és hasznos segítség lesz számotokra is a több információ!

Jó Egérutakat!

Monday, May 21, 2012

Mi van, ha ég a ház, vagy mentőt kell hívni?

Van az autós navigációknak egy igen különleges és extra területe, mikor kiemelt értékek múlnak a rendszer pontosságán, megbízhatóságán. Ezek a területek a speciális, tűzoltók, és mentők számára nyújtott navigációk.

 Részemről mindig tisztelettel és mély alázattal tudok beszélni azon emberek munkájáról, akik vállalják, hogy az életmentés folyamatában részt vesznek. Náluk azért is hatalmas feladat ez, mert nem csak a feladat adta lelki teherrel, de a szűkös anyagi viszonyokkal is dacolniuk kell, néha még az itthonmaradást is megkérdőjelező bérek mellett.

Könnyű belátni, hogy ezekhez a speciális mentési feladatokhoz speciális képességekkel és megbízhatósággal rendelkező navigációs programra is szükség van. Az Egérút nem titkolt célja, hogy ezt a kiemelt szintet elérje fejlesztéseivel.

Milyen elvárások vannak ezekben a speciális esetekben?
  • Az elérhető legpontosabb térképadatbázis, mely tartalmazza még a legkisebb és legelhagyatottabb lakott településeket is, akár egészen a tanyavilágig bezárólag.
  • Pontos és megbízható cím- és házszámlista, a tévedések minimalizálása érdekében.
  • Kiemelkedően magas rendelkezésre állási képesség, hogy mindig biztosítható legyen az útvonaltervezés a felhasználók számára.
  • Tesztelt és stabilan működő rendszer, mely már komoly működési tapasztalatokkal rendelkezik.
  • Saját operátori lehetőség, mely lehetővé teszi a leghatékonyabb célbaérkezést, flottamenedzsmentet.
  • Speciális tervezési szabályok, kis utcák elkerülése, magasság- és súlykorlátok figyelembevételével.
Még jó ideig sorolhatnám, milyen jogos elvárások léteznek egy speciális navigációs rendszerrel szemben.
Gondolom, többen furcsáljátok, hogy egy ingyenes navigáció ennyire különös irányba gondolkodik, és felmerül a kérdés, akkor minek fejlesztett idáig mindenki számára elérhető rendszert?

A válasz igen egyszerű. Csak akkor lehetséges egy bizonyos technikai szint meglépése, ha előtte kötelezően végigjárunk jónéhány fejlesztési lépcsőt. Magyarán, egy technológiát nem csak kigondolni kell, de meg is kell építeni és alaposan kiismerni, végtelenségig tesztelni, és továbbfejleszteni.

Miért jó a hétköznapi autós navigációt használók számára egy ennyire extrém elvárási rendszer?
Mert a fejlesztés célzottan egy prémium kategória irányába mutat, mely olyan extra tulajdonságokat fog tartalmazni, ami egy hétköznapi navigációtól nem elvárható. Az előnyök mind térképadatbázis, mind kliens oldalon megjelennek egy ponton.

Miért jó ez a fejlesztőknek?
Minden szakmának megvannak a mesterfogásai, amit minden manufaktúra, cég, vállalat féltve őriz. Ezt a tudást csak évek hosszú munkájával lehet megszerezni, és ez a know-how bizony aranyat ér számukra.
Minden visszajelzés, kérés, teszttapasztalat, jelzett térképhiba, forgalmi mérés, térerősség mérés, fejlődést jelent. Ezek a visszajelzések teszik lehetővé a későbbiekben, hogy ha ég a ház, vagy mentőt kell hívni, tudjuk, a legfejlettebb online navigációs technológia siet a segítségünkre, perceket, és talán ezáltal többet is nyerve.

Jó Egérutakat!





Friday, May 18, 2012

Hogyan töltsünk fel egy hordót vízzel?

A mostani blogbejegyzés sokaknak elég száraz lehet, mert a fejlesztés problémáit és az Egérút speciális stratégiáját ecseteli, vagyis azt, hogy a korlátozott erőforrások helyes alkalmazása hogyan fordítható előnnyé. Ezt azért tartjuk kiemelt értéknek, mert kis magyar cégként kizárólag helyes stratégiával lehet megmaradni és gyorsabban fejlődni, a szinte korlátlan forrásokkal rendelkező külföldi, nagy navigációt kínáló cégek mellett.

Akit ez most nem érdekel, még kiléphet. Persze, pont ezek az igazán érdekes kérdések...

A fejlesztések során van egy nagyon szemléletes hasonlat, amit a fejlesztők és cégvezetők szeretnek használni. Ez nem más, mint a lyukas hordó hasonlata. Mit jelent ez, és mi köze az Egérúthoz?

Képzeljünk el egy lyukakkal teli hordót. Ez jelképezi az eredetileg csak tervként létező fejlesztést, amiben számos megoldandó feladat vár ránk. Ezt a hordót szeretnénk megtölteni vízzel. Könnyen belátható, hogy mindig csak addig a szintig tudjuk feltölteni ezt a hordót, ahol a legalsó lyuk van. Magasabb szintre nem fog sikerülni tölteni, mert minden, ami befolyik egyből ki is fog folyni.

Most azt gondoljuk, hogy akkor mi sem könnyebb, szépen sorban haladva tömjük be a meglévő lyukakat, és kész is vagyunk! Sajnos, a valóság nem ilyen egyszerű. Tapasztalatból tudom, hogy nagyon nehéz résztvevőként észrevenni a helyes fontossági sort. Tíz megkérdezett ember, tíz különböző, számára fontos problémát fog mondani, vagyis nagyon nehéz észrevenni, hol a legalsó lyuk, mi a legfontosabb, legégetőbb probléma.

Azt gondolnánk, ezzel akkor sem kellene foglalkoznunk, ha mondjuk egy külföldi, szinte korlátlan forrásokkal rendelkező cég lenne az Egérút. Ha így gondoljuk, akkor bizony hatalmasat tévedünk.
A valóságban mindig kell egy korrekt problémalátás, és prioritási sor. Ha ezzel a képességgel nem rendelkezik a cég, akkor képtelen lesz feltölteni a képzeletbeli hordóját. Ebben az esetben bizony azt fogja tapasztalni, hogy kezdetben kisebb cégek is képesek lesznek nálánál lényegesen jobb eredmények elérésére, és nem fogja érteni, mi ennek az oka.

Erre nagyon sok példa van, itt bizony a cég vezetése nem jó emberek kezében van, és ennek a cégnek termékei nagyon komoly lemaradásba fognak kerülni, még ha az alapelgondolás helyes is volt. Ilyen cég volt a Kodak, vagy a Nokia. Bizony, hibás vezetői döntések a cégek teljes térvesztését okozták mind a két esetben, még akkor is, ha a kritikák idejében megfogalmazódtak az alkalmatlan vezetéssel szemben.

Természetesen abban az esetben, ha korlátozottak az erőforrások, akkor lényegi kérdés az erőforrások helyes irányítása, beosztása. Itt hibás döntésekkel teljesen ki lehet vérezni, vagyis lényegesen nagyobb szellemi kihívás itthon boldogulni, mint tőlünk nyugatra, de úgy néz ki, azért nem is olyan rossz eredménnyel teljesít a magyar szürkeállomány, erre legyünk büszkék!

Tehát látható, nem is áll olyan távol egymástól feltölteni egy hordót vízzel, és elkészíteni egy navigációs programot.

Tuesday, May 15, 2012

Mi köze a kerékpárnak a GPS-hez?

Tudjuk-e miért fejlesztették ki a GPS rendszert? Milyen fejlesztési cél vezetett el odáig, hogy megszülessen a műholdas navigáció, és mi köze van ehhez a kerékpárnak?

Minden hasonló jellegű írás úgy kezdődik: „Már az ókoriak is foglalkoztak a navigációval…” Esetünkben azonban ez nem igaz. A műholdas navigációt egészen más gondolatok indították, és célja nem a földi és hajós navigáció pontosabbá tételét szolgálta. Ez csupán melléktermék, bár mára jóval fontosabb lett szerencsére, mint az eredeti célkitűzés.

A hajózás bizony a GPS-től függetlenül talált jól használható választ arra, hogyan kell a helyzetünket viszonylagos pontossággal meghatározni, és köszöni, jól meg is lett volna a GPS nélkül. A második világháború végére már éjszaka és rendkívül rossz látási körülmények között is képesek voltak a hajók kellő pontossággal elérni céljukat, a radar, a pontos órák, rádiós navigáció és egyéb fejlesztéseknek köszönhetően.

Akkor kinek kellett a GPS? Ki és minek fizetett milliárdokat a rendszer megalkotásáért? És mi köze van ehhez a kerékpárnak?

Egy fura játékkal kezdeném. Álljunk gondolatban egy focipálya egyik kapujához. Nézzük ki a szemben lévő kaput, és csukjuk be a szemünk! Induljunk el így, lehunyt szemmel, és pontosan annyit menjünk, amire azt gondoljuk, hogy most elértük a kaput. Akkor nyertünk, ha 2 m-nél kisebb lesz a tévedés, ezen a 80 m-es szakaszon.
Gondolom mind érezzük, hogy ez nem sikerülne. Elvétenénk mind a távolságot, mind az irányt.
Ugyanezzel a problémával szembesültek azok a mérnökök, akik az első robotrepülőket építették. Itt ugyanis nem volt pilóta, aki a gép szeme lett volna, és az adott célra vezeti a gépet.

Először ezek a problémák a német V1-es gépnél, a szárnyas bombánál merültek fel. Tudták merre van London, azt is, milyen távol van a csatorna túloldalán, a cél nem is volt kicsi, na de hogy csinálják? Kellet egy irány. De az egyből látszott, hogy az iránytű pontossága messze alulmarad a szükséges szinttől. Itt jött képbe a kerékpár. Valaki tudta, hogy miért nem dőlünk el a biciklivel. Jobban szólva, csak addig stabil a szerkezet, amíg forog a kerék. A perdület miatt a forgó kerék stabilan tart egy beállított irányt. Így ha a rakétába rakunk egy kereket minden irányba csapágyazva, beállítjuk Londonnak, és nagy sebességgel megpörgetjük, akkor az végig az adott irányt tartani fogja. Ez a szerkezet a giroszkóp.

Már csak a távolságmérés kellett. Mi simán a lépéseinket számolnánk a képzeletbeli focipályán, és a németek sem tettek másként. Egy apró propellert tettek a bomba orrára, amit a menetszél forgatott. Ezen volt egy egyszerű számláló és a beállított távolságnál lefordította a bombát.

Persze, itt máris látjuk a fő problémát. Mennyire navigálta pontosan ezt a gépet ez a primitív mechanikai intelligencia? A válasz: csak a kellő mértékig.
Máris a hidegháborúhoz ugrottam, ahol szintén egymást akartuk jól megbombázni. De gépeink olyan buták voltak, hogy jó eséllyel nem tudtuk volna a másikat a tengerentúlról pontosan elpusztítani. Ide már kevés volt a biciklikerék, és az orrkúpba építhető propeller, valamint az önként jelentkezők sem tolongtak, akik célra vezették volna a rakétákat.
Hát ilyen magasztos célok miatt született a GPS-rendszer. Persze mára már nem ez a cél. Illetve kérnénk minden felhasználónkat, csak békés célra használja az Egérutat!
A most születő Galileo-rendszer már polgári célokra született. Szerencsére elég sokan rájöttek, hogy létezik értelmesebb felhasználási terület, mint egymást jól megbombázni.

Remélem, ha legközelebb bekapcsoljátok az Egérutat, eszetekbe jut a kerékpár, a focipálya, és a pontos navigáció. Addig is jó navigációt, persze csak nyitott szemmel!